حملات گستردهای در سراسر جهان انجام شده و بیش از 150 کشور از جمله روسیه، هند و انگلیس را تحت پوشش قرار داده است. این برنامه ransomware، WannaCry، یک آسیب پذیری ویندوز را برای آلوده کردن کامپیوتر تا زمانی که قربانیان به اینترنت متصل هستند، تحت تاثیر قرار می دهد. پس از آلوده، تمام فایل ها قفل می شوند و قربانیان باید تا مهلت برای بازپس گیری کنترل از کامپیوتر پرداخت کنند.

این شیوع در اوایل ماه مه آغاز شد و بیش از هزاران بیمارستان، دانشگاه، سازمان تحت تأثیر قرار گرفتند. مقامات می گویند که این حمله هنوز به پایان نرسیده است و وضعیت ممکن است حتی بدتر شود.

در زیر راهنمایی هایی برای محافظت از خود از نرم افزارهای مخرب WannaCry (و سایر موارد دیگر) وجود دارد:

1. بلافاصله سیستم خود را به روز کنید

اگر رایانه شما ویندوز را اجرا کند، اطمینان حاصل کنید که سیستم شما به آخرین نسخه به روزرسانی شده است. به روز رسانی امنیتی برای رفع آسیب پذیری مورد سوء استفاده توسط WannaCry ransomware منتشر شده است. مایکروسافت حتی اقدامات بسیار غیر معمولی را برای رفع نسخه های قدیمی تر مانند ویندوز XP، ویندوز 8 و ویندوز سرور 2003 انجام می دهد.

رایانه های Unpatched در معرض خطر هستند. برای نصب این پچ امنیتی، می توانید از ویندوز آپدیت برای نصب آخرین به روزرسانی ها استفاده کنید. اگر شما 360 کاربر کل امنیتی هستید، می توانید پچ را در جعبه ابزار پیدا کنید. با یک کلیک، این ویژگی بررسی و نصب سیستم عامل های مهم را که در دسترس هستند را بررسی و نصب می کند.

2. ابتدا از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه کنید

"WannaCry" و سایر موارد ransomware همه اطلاعات شما را از بین می برند تا زمانی که یک بازپرداخت برای آنها باز شود. داشتن اطلاعات خود را به طور منظم پشتیبان گیری می تواند شما را به مقدار زیادی از پول اگر کامپیوتر شما متاسفانه آلوده است.

برای ذخیره مهمترین داده ها، می توانید از یک درایو سخت خارجی که به اینترنت متصل نیست استفاده نکنید، به طوری که تهدیدات آنلاین نمی توانند بر روی فایل های شما تأثیر بگذارند. یکی دیگر از گزینه های خوب سرویس ذخیره سازی ابر مانند Apple iCloud، Google Drive یا Dropbox است.

شما همچنین می توانید از 360 Document Protector استفاده کنید، برنامه ای است که به طور خاص برای محافظت از اطلاعات شما در برابر حملات ransomware طراحی شده است. این ابزار ترکیبی از نظارت بر نرم افزارهای مخرب در زمان واقعی، پشتیبان گیری خودکار و ابزارهای رمزگشایی داخلی برای اطمینان از امنیت کامپیوتر شما است.

3. برای جلوگیری از حملات احتمالی از یک برنامه آنتی ویروس استفاده کنید

یک برنامه آنتی ویروس می تواند به طور موثر جلوگیری از تهدیدات اینترنتی از آسیب رساندن به کامپیوتر شما. ویروس ها جایی برای مخفی کردن ندارند و برنامه های مخرب در زمانیکه شما به صورت تصادفی یکی از سایت های مشکوک را دانلود می کنید مسدود می شوند.

360 Total Security ارائه می دهد مسدود کردن ransomware، که بلوک ransomware شناخته شده است، و همچنین قرنطینه برنامه های مشکوک که رفتارهایی شبیه به آنچه ransomware معمولا انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر یک برنامه در یک دوره کوتاه مدت فایل های خود را تغییر دهد، 360 Total Security آن را مسدود می کند و هشدار به موقع به شما می دهد.

در حال حاضر هیچ ابزار رمزگشایی برای Ransomware WannaCry وجود ندارد. اگر شما به راحتی آلوده شده اید، در بدترین حالت ممکن است مجبور شوید مهاجمان را برای ذخیره اطلاعات خود بپردازید. ما این رویکرد غریبانه را پیشنهاد نمی کنیم؛ به جای آن، می توانید بلافاصله اتصال اینترنت را قطع کنید و به کارشناسان امنیتی متوسل شوید یا منتظر ابزار رمزگشایی باشید. برای جلوگیری از این اتفاق، تکه های امنیتی را نصب کنید و همه فایل های مهم را Back کنید تا از خودتان محافظت کنید.